• A-G
  • H-N
  • O-U
  • V-Z
Last Name First Name Company City
Cert Period
Adler John Chester
2016-2018
Aiken Evan Fairfax
2015-2017
Allard Dennis AMP Timber Harvesting Inc. Springfield
2016-2018
Allen Trey Craftsbury
2013-2015
Anderson John Canopy Logging Co. East Middlebury
2013-2015
Audy Mark M&M Logging Mt. Tabor
2014-2016
Bacon Ken Barton
2013-2015
Barlow Ben Shelburne
2015-2017
Bean Jason Peacham
2016-2018
Berry Derrick W. Burke
2013-2015
Berry Russell Lyndonville
2016-2018
Bessette David Williston
2015-2017
Birdsall David Middletown Springs
2016-2018
Blake Kevin Blake Brothers Logging Newport
2016-2018
Boozan Jon Boozan Tree Service Bradford
2015-2017
Brooks Keegan Bennington
2015-2017
Brown Betty Granby
2014-2016
Brown Larry M. Granby
2014-2016
Brown Ray Lancaster
2014-2016
Brown Robert W. Rutland
2015-2017
Brown Todd S. Newfane
2016-2018
Brown II Larry Lunenburg
2014-2016
Bunnell Todd Woodstock
2013-2015
Campbell Gregg Franklin Forests Inc. Richford
2016-2018
Clairmont Leroy Arlington
2015-2017
Clements David Bradford
2015-2017
Cleveland Tim Hardwick
2018-2020
Cloud James Reading
2015-2017
Cota Wayne Weston Pulpwood Sales, Inc Essex Jct.
2016-2018
Crafts Adam Wolcott
2016-2018
Crandall William Peru
2014-2016
Currie Mike Currie Logging W. Charleston
2014-2016
Dailey Shanda Hardwick
2013-2015
Daniels Erik Norton
2013-2015
Davis Arthur Franklin
2015-2017
Davis Ken Hardwick
2016-2018
deNagy George Topsham
2015-2017
Dence David Jr. Bennington
2014-2016
Dern Claude Dorset
2013-2015
Drown Russell Danville
2015-2017
Duquette Ray Wells
2018-2020
Edwards Doug Enosburgh
2015-2017
Evans Marc WhiteHall
2016-2018
Felion Justin Bomoseen
2015-2017
Felion Jr. Lawrence Leicester
2014-2016
Fielder Francis Goshen
2015-2017
Fields Robert Bristol
2016-2018
Fise Chris Colebrook
2014-2016
Fisher Jason Groton
2016-2018
Fitzgerald Jeremie Waterbury
2015-2017
Foster Tom Morrisville
2016-2018
Fournier Paul Paul Fournier Logging Hinesburg
2014-2016
Frederick Ira Wallingford
2014-2016
Frederick Jonathan Wallingford
2014-2016
Frederick Paul VT Dept. of Forests Parks & Rec. Montpelier
2016-2018
Freitag Gabe Brookfield
2016-2018
French John East Fairfield
2013-2015
French Scott John g. French & Sons Trucking Cambridge
2014-2016
Furgat Paul P.J.F. Trucking & Logging Rockingham
2013-2015
Furgat II Paul Rockingham
2015-2017
Gagnon Robert Norton
2015-2017
Galbreath Steve Twin State Forestry Ascutney
2016-2018
Gardner Mark Shaftsbury
2016-2018
Gardner Milt Bennington
2015-2017
Gervais Josh Enosburg
2016-2018
Gillen Kasey Wolcott
2013-2015
Gilman James GPH LLC Lyndonville
2015-2017
Goodrich II Palmer Chester
2015-2017
Gordon Mark Andover
2013-2015
Gregoire Matthew Enosburg
2015-2017
LastName
First Company City
Cert Period
Hallstrom Rich Barre VT 05641
2014-2016
Hartshorn Paul Waitsfield
2015-2017
Harvey Dakota Castleton
2016-2018
Hawkins Tim Whitehall
2015-2017
Hayes John Milton
2015-2017
Hewitt Michael Mike Hewitt Logging Woodstock
2016-2018
Hill, III Warren Greensboro
2014-2016
Hill, Jr. Warren Greensboro Bend
2014-2016
Hoadley Joey Eden
2013-2015
Hutchins Randy R. Hutch Logging Hydeville
2016-2018
Inkel Normand Albany
2016-2018
Jason Heath N. Hydepark
2015-2017
Jenks Charles Jenk's Boys Firewood Shaftsbury
2016-2018
Kilburn Chris Coventry
2015-2017
Kurjiaka Raymond Londerry
2016-2018
Kurjiaka TJ T-K Trucking Londonderry
2016-2018
Lafoe Brian Orleans
2014-2016
Lafoe Rick Orleans
2014-2016
Laggis Daniel Hardwick
2013-2015
Lamoureux Parker Benson
2015-2017
Langmaid Jake Danville
2015-2017
Lapierre Gary Twin State Forestry Perkinsville
2016-2018
LaPorte Richard Rick LaPorte - Logging N. Chittenden
2016-2018
Lathrop Jason Bristol
2015-2017
Lathrop Justin Bristol
2015-2017
Lefaivre Donald Lefaivre Logging Lyndonville
2015-2017
Lefebvre Neil Lyndonville
2013-2015
Leitner Grahm Waterbury
2015-2017
Lemieux Michael R. Mike Lemieux Logging Inc. St. Johnsbury
2014-2016
Lemieux Zeb St. Johnsbury
2014-2016
LeRoy Kevin Hartford
2014-2016
Lewis Brett B & J Wood Strafford
2016-2018
Lincoln Sam Randolph Ctr.
2015-2017
Locke Hunter Waterville
2013-2015
Lowell Jason Hardwick
2015-2017
Lynch Gary Gary P. Lynch - Logger Ascutney
2016-2018
Maclure Yves Maclue's Logging Newport
2016-2018
Mann Ward Mill River Lumber Forestdale
2014-2016
Marble Matt Morrisville
2016-2018
Marble Roy Morrisville
2016-2018
Marino Michael Michael Marino, Forester Waitsfield
2014-2016
Martens Caleb Andover
2015-2017
Martens Daryl Andover
2014-2016
Mason Cole Eden
2013-2015
Mayo Braiden Hardwick
2013-2015
McGovern Andy Thetford
2015-2017
McGraw Pam Wentworth
2016-2018
McKay Patrick Orleans
2014-2016
Melendy Christopher Bristol
2015-2017
Michalski John Danville
2015-2017
Molleur Nick Greensboro Bend
2013-2015
Moore Donald Barnet
2015-2017
Moore Robert Brownington
2013-2015
Morehouse Ceylon Concord
2014-2016
Morehouse Robert Concord
2016-2018
Morrissey Patrick E. Hardwick
2013-2015
Moulton Britt West Charleston
2016-2018
Moulton Jerry Derby 2014-2016
Moultroup Mark Richmond
2016-2018
Newton Steve Wells
2014-2016
LastName First Company City
Cert Period
O'Keefe Tom Essex Jct.
2015-2017
Ostler Thomas White River Jct
2013-2015
Parker Stanton Brian Lafoe Logging Morgan
2014-2016
Parker William AMP Timber Harvesting W.Townshend
2015-2017
Patten Steve Concord
2016-2018
Peake Dylan Eden
2013-2015
Perkins Dana Granby
2014-2016
Perras Kirt Morrisville
2015-2017
Peters Bernard Irasburg
2016-2018
Pilbin Jacob Greensboro Bend
2013-2015
Plumb Chris Plumb Lumber Company Andover
2015-2017
Poczobut Jeff W. Rutland 2015-2017
Potter David Sharon
2015-2017
Pouliot Joe Orwell
2016-2018
Pratt Kyle Jericho
2015-2017
Preston Adam Waitsfield
2015-2017
Quinn Bill Hardwick
2013-2015
Rawso Mike Brandon
2015-2017
Rawson Mike Brandon
2016-2018
Reynolds Scott Milton
2015-2017
Rhoades Clifton Rhoades Logging Randolph
2015-2017
Rhoades Daniel Rhoades Logging Randolph
2015-2017
Richardson Bruce Stamford
2016-2018
Riendeau Dylan Lyndonville
2015-2017
Riendeau Russell Lyndonville
2015-2017
Rivers Mark Allard Lumber Co. Brattleboro
2016-2018
Roy Claude Whitefield
2014-2016
Russo Gabe Southwind Forestry Pawlet
2016-2018
Sabourin Gary State Lands Forester Montpelier
2016-2018
Secoy John Manchester Center
2014-2016
Seeley John Middlebury
2016-2018
Shatney Matthew Greensboro Bend
2013-2015
Simmons Murphy W. Glover
2013-2015
Steady Timothy Phoenix Pallet Lumber Mill Middlebury
2013-2015
Stevens Mike E. Dorset
2013-2015
Stowe Jaron Jeffersonville
2013-2015
Stryker Robert Peapack
2013-2015
Taft Justin Island Pond
2014-2016
Tatro Mike Stamford
2015-2017
Thayer Jeff Milton
2014-2016
Thurston Everett N. Clarendon
2016-2018
Toppin Bob Rutland Plywood Ira
2018-2020
Towslee Charles Manchester Ctr
2015-2017
Trombley John Castleton
2015-2017
Trombley John Castleton
2016-2018
LastName First Company City
Cert Period
Van Wyck Isaac Ferrisburgh
2014-2016
Van Wyck Issac Vergennes
2014-2016
Veilleux Richard Hancock
2013-2015
Waite Brett Bruce Waite Logging Inc. Pawlet
2014-2016
Waite Bruce Bruce Waite Logging Inc. Dorset
2014-2016
Wheeler Tom Island Pond
2016-2018
White Jacob Danby
2016-2018
Whitehill Dennis Whitehill Firewood Waterford
2016-2018
Williamson Kyle Waterville
2013-2015
Wolstenholme Keith East Thetford
2016-2018
Wood Dan Global Timber Arlington
2016-2018
Yager Thomas The A. Johnson Company Waltham
2015-2017
Zambon Glenn Newbury
2016-2018
Zambon Scott Newbury
2016-2018
Zambon Tyler Ascutney
2014-2016